Rady při odevzdávání vozidel věřiteli
Minulý týden jsem byl u soudu, kde věřitel byl nucen podat žalobu na dlužníka za nesplacení zbývající částky z konečného finančního vyrovnání. Jasný případ, ale arogance právního zástupce dlužníka mě ohromila. Soudní poplatky, úroky a platby advokátů se odhadem blížili ke 170 000 Kč – částce, které se dlužník mohl bez většího přičinění vyhnout. Celé mě to inspirovalo k napsání následujících řádků. Píši v nich o autech, ale týká se to i všech ostatních předmětů financování.
Mohou a samozřejmě nastávají situace, kdy ať už z jakýchkoliv důvodů je leasingový nájemce nucen případně i povinen vrátit vozidlo jako předmět zajištění věřiteli. Takové situace se stávají, jsou nemilé, panují v nich mnohdy vypjaté emoce, ale je vždy na místě zamyslet se a zvážit, jak na takovém kroku co nejméně prodělat. Nepříjemná situace to není jen pro dlužníka nýbrž i pro věřitele. Jeho hlavní činností a zdrojem zisku není zabavovat a prodávat vozidla – jeho hlavním zaměřením je poskytovat úvěry, profinancovávat auta, stroje, zařízení a z nich těžit na úrocích. Zabavování a prodej předmětů zajištění je až poslední šance, jak se dostává ke svým investovaným prostředkům, v nezanedbatelném procentu jen k části a to už nezmiňuji úroky, které jsou pro něj zdrojem příjmů. Často si na tuto službu najímají specializované společnosti, které pro ně vozidlo zajistí včetně následujícího prodeje.
V případě, že nastala či nastane situace, kdy zjistíte, že vozidlo nemůžete nebo nebudete moci dále splácet, kontaktujte věřitele a dohodněte se zda úvěr či leasing prodloužit a nebo opravdu vozidlo vrátit. Nečekejte až věřitel pošle agenturu, která od Vás vozidlo odveze. Tím že po dohodě s věřitelem vozidlo přivezete věřiteli na jím specifikovanou adresu ušetříte částku vyšší jak 5 000 Kč za poplatek agentuře.
Další věc je blokační lhůta. Ve většině případů máte nárok na blokační lhůtu, kdy věřitel vozidlo odstaví na svém parkovišti a Vy máte čas na doplacení dlužné částky. Opravdu v daném 2 až 4 týdenním intervalu nastane zázrak a Vaše finanční situace se obrátí tak, že v dalších měsících nebudete mít problémy se splácením? Vaše odstavené vozidlo zatím stojí na parkovišti, které samozřejmě zaplatíte. Kdo jiný by ho platil.
Věřitel si vozidlo pro svoji potřebu nenechává – prodá ho, aby uspokojil své pohledávky. Když Vy prodáváte vlastní vozidlo, také ho umyjete, vyčistíte a zušlechtíte, aby jste za něj dostali nejvyšší možnou částku. Věřitel po převzetí vozidla v daném stavu vozidlo nechá ocenit zpravidla soudním znalcem nebo nezávislým expertem a následně vozidlo prodává. Není v jeho zájmu Vaše auto za vlastní prostředky zušlechťovat.
Extra kategorií jsou pak nepojízdná vozidla a vozidla bez klíčů. Podejte budoucímu kupci Vašeho vozidla prostřednictvím věřitele maximum informací a podkladů proč je vozidlo nepojízdné. Výrazně tím zvýšíte cenu vozidla při prodeji. Často se setkáváme s vozidly, která jsou nepojízdná z neznámého důvodu, nebo bez jediné zprávy servisního technika, který závadu diagnostikoval. V tu chvíli je cena vozidla sražena obrazně řečeno na kolena, protože pro potencionálního kupce špatně na vozidle může být úplně všechno. To samé se týká vozidla bez klíčů. Zkuste se postavit do pozice kupce, který stojí před dvěmi identickými auty a jedno si nemůže vyzkoušet ani zevnitř prohlédnout protože je bez klíčů. O kolik procent by jste požadovali cenu nižší oproti vyzkoušenému a vyčištěnému vozidlu s prokázanou historií třeba v podobě vyplněné servisní knížky. Ano přesně takto to je.
Když vozidlo odevzdáváte věřiteli, berte to tak, že ho vlastně prodáváte! Jedná se o Vaše prostředky – vše se promítne ve Vašem konečném finančním vyrovnání.